Skip links

سخن سردبیر

بسم الله الرحمن الرحیم

اختلالات اضطرابی در تمام دنیا از جمله کشور ما از شایع‌ترین اختلالات روانی به‌حساب می‌آیند. زنان، مردان، جوانان و نوجوانان زیادی سال‌های متمادی از زندگی خود را در حال دست و پنجه نرم کردن با علائم و نشانه‌های شناختی، هیجانی، رفتاری و جسمانی گاهاً ناتوان‌کنندۀ این اختلال‌ها هستند و بسیاری از آن‌ها به دلیل شناخت ناکافی یا درک نادرست از ماهیت چنین اختلال‌هایی، هرگز برای دریافت کمک‌های حرفه‌ای و درمان اقدام نمی‌کنند. این در حالی است که انواع اختلال‌های اضطرابی به خوبی به درمان‌های رایجی که امروزه برای آن به‌کار بسته می‌شود، پاسخ می‌دهند و می‌توانند باعث بازگرداندن عملکرد طبیعی فرد شوند.

اختلال اضطراب اجتماعی که از جمله شایع‌ترین اختلال‌های اضطرابی است، با اجتناب و ترس شدید فرد از موقعیت‌های اجتماعی شناخته می‌شود و به ویژه در سال‌های نوجوانی و اوایل بزرگسالی عملکرد فرد را در چنین موقعیت‌هایی به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و رنج و تنش قابل ملاحضه‌ای را به او تحمیل می‌کند. ما این اختلال را به عنوان مدخل ورود به مبحث مهم اختلال‌های اضطرابی قرار دادیم و تلاش کردیم نه فقط بزرگسالان، بلکه کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند را نیز مورد توجه قرار دهیم. این پرونده نیز به روال همیشگی ما نگاهی جامعع‌الاطراف دارد و تلاش می‌کند با آگاهی‌بخشی صحیح دربارۀ این اختلال از بار روانی افراد مبتلا به ان بکاهد و آن‌ها را برای یافتن راه‌حلی موثر همراهی کند.

حاصل هم‌اندیشی، پژوهش و تلاش ما اکنون تحت عنوان پرونده اختلال اضطراب اجتماعی، امروز با این امید منتشر می‌شود که از طریق شما خوانندگان به دست افرادی که ممکن است به محتوای آن نیاز داشته باشند و عدم دسترسی به اینترنت مانع آن می‌شود نیز برسد. و همچنین از شما دعوت می‌کنیم که تجربه‌های خود در زمینۀ مواجهه، زندگی و درمان این اختلال را از طریق صفحۀ روایت اول شخص با ما در میان بگذارید و از این طریق در آگاهی‌بخشی در مورد این اختلال سهمی داشته باشید.

مائده پروین
سردبیر

نوشتن کامنت