Skip links

خشونت خانگی چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟

خشونت، رفتاری است برای آسیب رساندن به دیگران که طیف گسترده‌ای از اعمال شامل توهین، تحقیر، تجاوز، ضرب و جرح تا تخریب اموال و قتل را در بر می‌گیرد.  بر همین اساس خشونت خانگی از شایع ترین انواع خشونت است که معمولا بین افرادی که با هم نسبت خونی و قانونی دارند اتفاق می‌افتد.خشونت‌ خانگی معمولا جرمی است که مردان به زنان روا می‌دارند و از رفتار جنس غالب در جامعه نشات می‌گیرد.

 نتایج پژوهش‌های سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در هر ۱۸ ثانیه یک زن مورد آزار قرار می‌گیرد و باردار بودن زنان هم از آنها را در برابر خشونت محافظت نمی‌کند. خشونت خانگی امری پنهان است و متاسفانه در برخی کشورها به علت عدم حمایت از قربانیان، بسیاری از این خشونت‌ها مسکوت مانده گزارش نمی‌شود.  بر اساس این آمار میزان خشونت خانگی مردان علیه همسرشان در سطح جهان بطور میانگین بین ۱۵ تا ۷۱ درصد گزارش شده است که این آمار در ایران به ۶۶%  می‌رسد.۵۲% از این  زنان اعلام کرده‌اند که  بطور میانگین از ابتدای زندگی مشترکشان تا  به حال حداقل ۱۰ بار قربانی این نوع خشونت بوده‌اند. گاهی خشونت علیه زنان منجر به مرگ آنها می شود. بیش از نیمی از زنانی که هر سال کشته می‌شوند، توسط شریک عاطفی‌شان به قتل رسیده‌اند و از هر ۱۰ قربانی، یک نفر از آنها قبل از مرگ تجربه خشونت خانگی را داشته است.

 آمارها نشان می‌دهد که میزان و نوع خشونت در استان‌های مختلف کشور متفاوت است. خشونت روانی وکلامی بالاترین درصد و خشونت جنسی کمترین درصد گزارش را داشته است. با این حال آمار پایین خشونت جنسی به این معنا نیست که درصد کمی از زنان آن را تجربه کرده‌اند، زیرا کمتر از ۳۵ % از خشونت‌های خانگی در ایران به پلیس گزارش می‌شود. به همین دلیل آمار دقیق و روشنی از این نوع خشونت در دست نیست.

خشونت خانگی به چه معناست و به چند شکل بروز می‌کند؟

ممکن است زنان از انواع خشونت‌هایی که توسط شریک زندگی‌شان انجام می‌شود، رنج ببرند. این خشونت‌ها می‌تواند جنبه فیزیکی، سوء استفاده روانی-عاطفی، رفتارهای کنترل‌گرانه، خشونت جنسی و تجاوز را شامل شود. همچنین مواردی مانند جلوگیری از بهره‌گیری از خدمات بهداشتی، محرومیت از خواب و اجبار به مصرف مواد مخدر یا الکل نیز مصداق بارزی از خشونت می باشد. در برخی موارد نیز مردان برای وارد کردن آسیب روحی به همسرشان، فرزندان یا حیوانات خانگی را هدف قرار می‌دهند.

خشونت فیزیکی

هر گونه خشونتی که باعث بوجود آمدن درد، ترس و یا  منجر به زخمی شدن یا صدمه بدنی شما بشود، مانند هل دادن، کتک‌زدن، لگد زدن، شکستن استخوان یا صدمه فیزیکی با اسلحه، چاقو و یا هر وسیله دیگری خشونت فیزیکی محسوب می‌شود. قرار گرفتن مکرر و طولانی مدت در معرض آزار وخشونت می‌تواند اثرات قابل توجهی بر سلامتی گذاشته و منجر به انواع بیماری ها از جمله آسم، دردهای مزمن، مشکلات قلبی، زخم معده، سندروم رودۀ تحریک پذیر، سردردهای میگرنی، درد در هنگام رابطه جنسی و نقص سیستم ایمنی شود. 

سوء استفاده عاطفی-روانی

این نوع خشونت یکی از مواردی است که معمولا پنهان می‌ماند. زیرا ممکن است تصور کنید که نمی‌خواهید این موضوع را برملا کنید، با این حال در موارد زیادی حتی خود شما ممکن است ندانید مورد خشونت عاطفی قرار گرفته‌اید، زیرا این نوع خشونت هیچ جراحت آشکار بدنی ندارند. خشونت عاطفی یا روانی، هر نوع رفتار کلامی یا غیر کلامی است که اثر بسیار منفی بر احساسات و روان شما می‌گذارد و می‌تواند با تحقیر، توهین، انتقادهای  مداوم و بدون دلیل و کوچک کردن شما همراه باشد. رفتارهای پرخاشگرانه از جمله فحاشی، تهدید و متهم کردن فرد به خیانت نیز بخشی از انواع خشونت عاطفی است.

همچنین ممکن است همسرتان احساسات، افکار و خواسته‌های شما را نادیده بگیرد و از این طریق بخواهد شما را تحت کنترل خود در بیاورد. ممکن است او از ابراز علاقه به شما امتناع کند یا بطور مداوم در جمع شما را مورد تحقیر قرار دهد یا این ذهنیت را در شما ایجاد کند که دوست داشتنی و ارزشمند نیستید. حتی ممکن است شما را برای هر مشکلی مقصر بداند و برای برنده شدن در هر بحثی شما را تهدید و تحقیر کند.

رفتارهای کنترل‌گرانه

ممکن است شریک عاطفی‌تان به شما اجازه ندهد برای دیدن دوستان یا خانواده خود از خانه خارج شوید و پافشاری کند که هر لحظه به او گزارش دهید  دقیقا کجا هستید. یا ممکن است بخواهد شما را تحت فشار اقتصادی بگذارد و بداند شما هر ریال از پول خود را چگونه خرج می‌کنید. ممکن است او به شما اجازه کار کردن ندهد و یا به رفتارهای شما همواره مشکوک باشد و مرتبا شما را متهم به خیانت کند. در برخی موارد حتی ممکن است او به شما اجازه ندهد به دنبال پیگیری مسائل مربوط به سلامتی خود باشید و بدون اجازه او نتوانید مراقبت‌های پزشکی‌تان را انجام دهید. ممکن است او دائما شما را تهدید کند که خانه را ترک خواهد کرد و یا تهدید کند که فرزندانتان را از شما جدا می‌کند. همچنین ممکن است او بخواهد کنترل رابطه جنسی را در دست بگیرد و آن را ابزاری برای کنترل شما قرار دهد. به‌علاوه ممکن است او بخواهد کنترل منابع مالی را در دست گرفته و از استفادۀ شما از سرمایه‌تان جلوگیری کند و یا قصد استثمار منابع اقتصادی شما را داشته باشد.

خشونت جنسی

ممکن است شریک زندگی تان علی رغم میل‌تان، شما را مجبور به برقراری رابطه جنسی کند و یا هنگام رابطه جنسی شما را مورد ضرب و شتم قرار دهد. همچنین ممکن است شما را مجبور به رابطه جنسی محافظت نشده از بارداری و سایر عفونت ها کند. این گونه خشونت‌ها ممکن است منجر به خونریزی‌های واژینال، دردهای لگنی، عفونت های منتقل شده جنسی مانند ایدز، بارداری ناخواسته و یا کابوس‌های شبانه گردد.

بعه‌خاطر داشته باشید اگر شما دچار خشونت جنسی شده‌اید و فرزندی در خانه دارید، می بایست به فکر امنیت جسمی و روانی او نیز باشید. زیرا بسیاری از کودکانی که شاهد خشونت خانگی هستند نیز قربانی تجاوز جنسی می‌شوند.

آثار روانی خشونت  شریک زندگی علیه زنان

خشونت‌های جنسی و عاطفی آسیب‌های بسیار جدی به سلامت روان فرد وارد می‌کند. این جراحات آثار ماندگاری در پی دارد و به سختی از ذهن و روان فرد پاک می شود. همچنین آزار و خشونت عاطفی، اعتماد به نفس، هویت و احساسات فرد را هدف قرار می‌دهد و به شدت ویرانگر است. ممکن است متوجه شوید که از بیان احساسات، نیازها و افکار خود به همسرتان می ترسید و احساس می‌کنید اراده‌ای در زندگی‌تان ندارید. این مسئله ممکن است شما را به شدت پریشان کند، زیرا حس می‌کنید همیشه سعی‌کرده‌اید تا او را راضی نگه‌دارید و هر گونه نارضایتی او برای شما تبعات سنگینی در پی داشته است.

همچنین ممکن است احساساتی مثل سر درگمی، خشم، اضطراب، افسردگی و فراموش کاری را تجربه کنید. حتی گاهی اوقات احساس گناه یا شرم ناشی از مورد خشونت قرار گرفتن ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهد.

چگونه با خشونت شریک زندگی‌مان مقابله یا از آن پیشگیری کنیم؟

بر اساس مطالعات انجام شده شانس قرار گرفتن در معرض خشونت فیزیکی در زنان تحصیل کرده کمتر از سایر زنان اعلام شده است. زیرا زنان با تحصیلات دانشگاهی عمدتا از مهارت بالاتری برای تشخیص خشونت و پایان دادن به آن برخوردارند .همچنین سوء مصرف الکل و مواد مخدر در مردان از عوامل مهم خطر ارتکاب به خشونت خانگی علیه زنان عنوان شده است. الکل و مواد مخدر تاثیرات منفی بر ادراک و قضاوت افراد می‌گذارد و احتمال بروز خشونت را افزایش می‌دهد. همچنین مردانی که در دوران کودکی شاهد خشونت بوده یا با آن مواجه شده اند، آن را به عنوان یک روش پذیرفته شده برای حل تعارضات خانوادگی می‌آموزند و در بزرگسالی آن را به کار می‌بندند. از این رو خانواده‌ها نقش بسیار پررنگی در جلوگیری از بروز این رفتار در بزرگسالی فرزندانشان خواهند داشت.

اما لازم است بدانید چنانچه مورد خشونت جنسی، جسمی یا عاطفی قرار گرفتید، شما به هیچ عنوان مقصر نیستید. یادتان باشد می بایست خودتان قدم اول را برداشته و برای مقابله با این خشونت‌ها دست به عمل بزنید. بسیاری از افراد ممکن است در این شرایط میلی به برقراری رابطه با دوستان و خانواده‌شان نداشته باشند و یا منزوی شوند و حتی  کار خود را ترک کنند، از ادامه تحصیل انصراف دهند یا برای مقابله با این نوع خشونت دست به رفتار پرخطر، مصرف الکل یا عادات غذایی ناسالم بزنند.

 شما باید تلاش کنید تا  قدم‌های صحیح بردارید. پس از این که برای بهبود جراحت‌های جسمی خود به پزشک مراجعه کردید، می توانید از یک مشاور یا روانشناس برای مقابله با نگرانی‌هایتان کمک بگیرید. سعی کنید با روش‌های سالم با احساسات خود کنار بیایید و عزت نفس خود را بدست آورید . خودتان را دوست داشته باشید. مهارت های مقابله‌ای و جرات‌مندی خود را افزایش دهید. صبور باشید و مرتبا به خود یادآور شوید که  «شما انسان خوبی هستید و شایستگی یک زندگی خوب را دارید. همواره دیگران می‌بایست با شما  و فرزندانتان رفتار شایسته‌ای داشته باشند و شما و آن‌ها لایق احترام هستید».

نوشتن کامنت